‎„Zgrany tandem” – asystencja osobista wsparciem osób niepełnosprawnych intelektualnie z trisomią 21

Z satysfakcją informujemy, że realizujemy projekt pn.: „Zgrany tandem” – asystencja osobista wsparciem osób niepełnosprawnych intelektualnie z trisomią 21 współfinansowany ze środków PFRON w ramach realizacji zadań zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.

Opis projektu

Kierunek pomocy 2: zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych

Typ projektu 4: wsparcie realizowane poza placówką (w szczególności: szkolenia, kursy, warsztaty, grupowe i indywidualne zajęcia, usługi wspierające)

Zadanie 13, pn. Świadczenie usług wspierających, które mają na celu umożliwienie lub wspomaganie niezależnego życia osób niepełnosprawnych, w szczególności usług asystencji osobistej

Termin realizacji projektu

01.04.2024-31.03.2025

Cel projektu

Celem projektu jest wsparcie rozwoju umiejętności społecznych, aktywności i zaradności życiowej oraz czynności samoobsługi celem przygotowania i wspomagania do niezależnego życia osób niepełnosprawnych intelektualnie z trisomią 21.

Grupowa docelowa

Docelową grupę beneficjentów ostatecznych projektu będzie stanowić 15 osób z trisomią 21 (zespołem Downa) z niepełnosprawnością intelektualną lub z niepełnosprawnością sprzężoną (niepełnosprawność intelektualna wraz z innymi zaburzeniami rozwoju), które wymagają aktywnego wsparcia w procesie uspołeczniania i zwiększania samodzielności. Projekt skierowany jest do beneficjentów w różnym przedziale wiekowym, w zależności od ich zindywidualizowanych deficytów i potrzeb. Beneficjenci ostateczni projektu pochodzić będą z terenu całego województwa opolskiego, zarówno z ośrodków miejskich, jak też z innych mniejszych miejscowości i wsi.

Do kogo skierowany jest projektProjekt skierowany jest do 15 osób niepełnosprawnych intelektualnie z trisomią 21 (zespołem Downa) w różnym przedziale wiekowym. Przewiduje on udzielenie wsparcia tym osobom w postaci usługi asystencji osobistej. Usługa asystencji osobistej będzie miała charakter indywidualny, uwzględniający wiek beneficjenta, sytuację rodzinną, stopień niepełnosprawności oraz indywidualne potrzeby i priorytety w zakresie wsparcia. Wsparcie asystenta ma umożliwić beneficjentom zwiększenie indywidualnej aktywności i zaradności życiowej, rozwój umiejętności samoobsługi, rozwój umiejętności społecznych i polepszenie komunikacji ze światem zewnętrznym, co w konsekwencji doprowadzi do zwiększenia samodzielności.

Warunki niezbędne do udziału w projekcie

  1. Posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności
  2. Zamieszkiwanie na terenie województwa opolskiego
  3. Wypełnienie dokumentów zgłoszeniowych

Uczestnikami projektu nie mogą być osoby niepełnosprawne, które korzystają równocześnie z tej samej formy wsparcia w ramach innego projektu (dofinansowanego ze środków PFRON) – jeżeli realizacja tej formy wsparcia prowadzi w każdym z projektów, do osiągnięcia takich samych efektów. 

Formy wsparcia

W ramach projektu zakwalifikowanym beneficjentom zapewniamy następujące rodzaje wsparcia:

1. Spotkania z psychologiem

2. Asystencja osobista na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie z trisomią 21

Spodziewane efekty projektu

Dzięki wsparciu asystenckiemu realizowanemu w trakcie projektu, 15 beneficjentów ostatecznych projektu – osób niepełnosprawnych intelektualnie z trisomią 21 zdobędzie nowe, rozwinie bądź podtrzyma już nabyte umiejętności niezbędne do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Ważnym rezultatem dla uczestników projektu – młodzieży i osób dorosłych z trisomią 21, będzie przeciwdziałanie rozwoju depresji, która może ich dotknąć z powodu braku zrozumienia, osamotnienia w środowisku lokalnym, wśród zdrowych rówieśników, czy też znajomych. Realizacja projektu przyniesie więc dodatkowe efekty/rezultaty – pozwoli osobom niepełnosprawnym na wyjście z kryzysu samotności, ułatwi kontakty z innymi osobami, udział w różnych wydarzeniach (sportowych, kulturalnych, itp.).

Related Posts

1 Response

Twoja opinia