Projekty finansowane lub dofinansowane z PFRON, budżetu państwa lub Unii Europejskiej

Dwa tygodnie szybko zleciały. Tym bardziej, gdy atrakcji nie brakuje. A nie zabrakło ich także w drugim tygodniu naszych półkolonii. Uczestnicy półkolonii byli jeszcze raz w kinie i na kręglach. Chodzili na spacery, wykonywali różne plastyczne prace, tańczyli, ćwiczyli, śpiewali i gotowali. Do grupy w drugim tygodniu dołączyli Piotrek i Mikołaj. W piątek, na zakończenie ferii odwiedził nas pan Stanisław, z którym razem spędziliśmy miło czas, śpiewając kolędy i mnóstwo piosenek z naszego TRISO – śpiewnika. Wcześniej upiekliśmy cynamonowe ciasteczka, które w mig zniknęły z talerza.

Bardzo dziękujemy naszym wspaniałym paniom terapeutkom: Wiktorii i Agnieszce oraz cudownej Wolontariuszce – Anicie, której życzymy dużo zdrowia 🙂 i serdecznie znowu zapraszamy do nas!. Dziękujemy też panu Stanisławowi za odwiedziny i czekamy na kolejne.

Zajęcia rozwijające kreatywność i uspołeczniające dofinansowane zostały przez PFRON w ramach projektu” W drodze po samodzielność” – Bardzo dziękujemy!

Świątecznie, miło i muzycznie, wesoło i tanecznie było w Centrum Aktywności i Rehabilitacji w piątek, 29 grudnia. Spotkaliśmy się po południu, by wspólnie kolędować, słuchać występów i podziwiać zdolności muzyczne naszych dzieci i młodzieży, cieszyć się z bycia razem. Odwiedził nas także prawdziwy św. Mikołaj, a przy pięknie nakrytych białymi obrusami, nowych okrągłych stołach – mieliśmy czas na wspólne rozmowy, poczęstunek i śpiew.

Swoją obecnością zaszczyciła nas po raz kolejny Pani Dyrektor ROPS – Agnieszka Gabruk. Bo to dzięki dofinansowaniu ROPS w Opolu mogło się odbyć nasze świąteczne spotkanie. Z otrzymanej dotacji zakupione zostały świąteczne dekoracje, poczęstunek, mikołajowe paczki. Wszyscy występujący i grający na instrumentach otrzymali osobiście od Pani Dyrektor piękne książki o zwyczajach świątecznych z dołączoną płytą z kolędami.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od świątecznych życzeń Pani Prezes i wspólną kolędą „Wśród nocnej ciszy”. Następnie nasza młodzież występowała i grała na różnych instrumentach: na pianinie, keyboardzie, flecie i gitarze. A my te same kolędy śpiewaliśmy potem razem, z dużym ułatwieniem, bo ze słowami „rzucanymi” przez p. Izę na dużym ekranie. Zespół muzyczny tańczył i śpiewał razem z p. Izą, Jolą i p. Krzysztofem. Oprócz znanych kolęd, jak „Przybieżeli do Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” – pani Iza przygotowała też naszą ulubioną, którą śpiewaliśmy w poprzednich latach z p. Anią: „Alleluja, w Betlejem się narodził Bóg” i była też nawet „Opolska pastorałka”. Gdy skończyliśmy kolędować – przyszedł wyczekiwany Gość- św Mikołaj. Bawił się z nami, tańczył, śpiewał. No i oczywiście my też śpiewaliśmy Mikołajowi, recytowali wiersze i każdy otrzymał od Mikołaj prezent. A potem… Mikołaj gdzieś zniknął ?! Ale na szczęście tylko na chwilkę i wrócił na salę z wielkim tortem z napisem „8” . Okazało się, że dokładnie w piątek, 29 grudnia swoje 8. urodziny obchodziła nasza kochana Natalka. Było więc głośne 100-lat i urodzinowe życzenia. Potem już tylko zabawa, śpiewy i radość z bycia razem.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że ten piątkowy wieczór mogliśmy spędzić w tak miłej, rodzinnej atmosferze. Dziękujemy Pani Dyrektor ROPS – Agnieszce Gabruk, Pani Izie i p. Krzysztofowi za przygotowanie i prowadzenie, p. Joli i Małgosi za przygotowanie muzyczne naszej młodzieży i pomoc, p. Kasi za niestrudzone fotografowanie, paniom Wiktorii i Roksanie za udekorowanie sali, przygotowanie stołów i poczęstunku, wyprasowanie obrusów :-), św. Mikołajowi, wszystkim mamom- za posprzątanie po spotkaniu. Wam wszystkim- za to że przyszliście, że byliśmy razem.

Zadanie pn.: Świąteczne integracyjne spotkanie z Mikołajem dla dzieci niepełnosprawnych z Trisomią 21″ było finansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego ze środków PFRON. Bardzo dziękujemy!

P.S>

Znowu nam Google pomieszało kolejność zdjęć… Przepraszamy!

To już dwa tygodnie minęły od wielkiego BALU z okazji Otwarcia Centrum Aktywności i Rehabilitacji Dzieci z Trisomią 21, naszego DOMU.

W Restauracji „Pod Kasztanami” bawiło się 70 osób – członków Stowarzyszenia, zaproszonych gości i osób, które w szczególny sposób pomogły w remoncie Domu. Bal tradycyjnie rozpoczęliśmy lampką szampana, obiadem i licytacją 4 tortów. Jeden z tortów był szczególny, przygotowany specjalnie na otwarcie, pięknie udekorowany, a do tego wylicytowany aż za 1000zł. Bardzo dziękujemy Pani Halinie, która upiekła dla nas ten tort i Panu Mateuszowi, który wygrał licytację. 30 września swoje kolejne urodziny obchodzili p. Teresa i p. Wiesław – były więc życzenia i głośne: „Sto lat”. Potem zabawa przy muzyce DJ Adama, konkursy i dalsze licytacje. Tradycją naszych bali stał się wspólny taniec pn. „Belgijka” Nie mogło go więc zabraknąć i na tym balu. Szybką naukę i sam taniec poprowadzili państwo Izabela i Krzysztof, no i jak zwykle – wyszło nam bardzo dobrze 🙂 .

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Balu. Wszystkim, którzy wylicytowali różne przedmioty, a dochód z licytacji przeznaczony jest na cele statutowe Stowarzyszenia.

Bardzo dziękujemy Samorządowi Województwa Opolskiego, ROPS w Opolu, który dofinansował ze środków PFRON Otwarcie Centrum w ramach zadania publicznego pn. „Aktywni u siebie ” .

Po dwóch kolejnych sobotach, na których uroczyście otwieraliśmy nasze Centrum – dziś, w sobotę 14 października, znowu na Jagiellonów „rządzili” panowie i kontynuowali jeszcze różne prace.

Od rana stawili się panowie: Jerzy, Piotr, Marian i Zbigniew. Zakończyli montaż szklarni z poliwęglanu, w świetlicy na piętrze zamontowali dodatkowe gniazdka sieciowe, przygotowali instalacje do montażu podszafkowych profili LED. Kontynuowane były prace przy opierzeniu tarasu, określono docelowe miejsce składowania krzeseł ( pod schodami w piwnicy). Konieczne będzie wykonanie pokrowców na składowane krzesła, by się nie brudziły. Może ktoś czuje się na siłach, by uszyć takie pokrowce – to prosimy o kontakt. Panowie wykonali też wzorzec stołu bankietowego o średnicy 120cm. Z pomiarów wyszło, że w dużej sali rehabilitacyjnej zmieszczą się swobodnie 4 takie stoły oraz dodatkowo dwa stoły o średnicy 80cm. W sumie będzie więc miejsce dla ok 40 osób.

Po oficjalnym otwarciu 30 września- teraz kolej na NAS, czyli dzieci i dorosłych z Trisomią 21 i całe nasze rodziny.

W sobotę, 7 Października na Rodzinnym Festynie jeszcze raz uroczyście otworzyliśmy Centrum Aktywności i Rehabilitacji Dzieci z Trisomią 21. Było przecięcie wstęgi, krótki występ artystyczny naszego zespołu muzycznego i film o tym, jak powstawało Centrum. Nasza Wolontariuszka Julia obchodziła swoje Urodziny. Nie zabrakło więc życzeń i głośnego „Sto lat”. Po części oficjalnej – czas na Festyn Rodzinny, który przygotowali nasi wspaniali Terapeuci z CLIRO https://cliro.pl/ razem z p. Ewą Bawełkiewicz i Ewą Dąbrowską – logopedkami, p. Jolantą Bryk- Kowalską i p. Ireneuszem Małko- – pedagogami. Każdy uczestnik Festynu otrzymał książeczkę a w niej zadania i miejsce na wklejenie naklejek. Naklejki można było zdobyć na kolejnych przystankach terapeutycznych – artystycznym, rzut do celu, zabawy z pupilem, mistrz majsterkowania, zabawy z muzyką. Po zdobyciu naklejek z wszystkich punktów – na uczestników czekały nagrody. A potem już tylko zabawy w bawialni na poddaszu i dużej sali rehabilitacyjnej na parterze. Młodszym dzieciom bardziej spodobał się suchy basen z piłeczkami i zabawa w chowanego w dużych kształtkach rehabilitacyjnych. Starsi woleli zabawę przy muzyce, którą wspaniale prowadzili Państwo Izabela i Krzysztof z Kłobucka. Ojcowie zaś czasu nie marnowali – i jak w każdą sobotę :-), zabrali się do pracy.

W tym radosnym dla nas wszystkich dniu – swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Dyrektor ROPS – Agnieszka Gabruk. To dzięki dofinansowaniu zadania pn ” Aktywni u siebie” przez Samorząd Województwa Opolskiego ze środków PFRON- mogły się odbyć obie uroczystości Otwarcia naszego DOMU – 30.09 i 7.10. BARDZO DZIĘUJEMY!

Jeszcze raz wszystkim, dzięki którym mogliśmy tak miło i radośnie spędzić sobotni dzień – gorąco DZIĘKUJEMY! Wszystkim, którzy przynieśli ciasto, owoce, napoje , smakołyki. Wszystkim Terapeutom, którzy przygotowali i zorganizowali zabawę z naklejkami.

Tradycyjnie zapraszamy do fotorelacji z tego radosnego dnia i do odwiedzania Centrum nie tylko z okazji zajęć terapeutycznych, ale w każdej wolnej chwili, by miło i radośnie spędzić czas.

Centrum Aktywności i Rehabilitacji Dzieci z Trisomią 21 otwarte jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00 (lub dłużej, jeśli trwają zajęcia) . Zapraszamy!