We wtorek, 31 października w Krakowie – Polska i świat pożegnała Śp. Dr n. med. Wandę Półtawską.

Postać absolutnie wybitna, jedna z największych Polek naszych czasów.

Polska lekarka, doktor nauk medycznych oraz specjalistka w dziedzinie psychiatrii. Profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, harcerka, działaczka antyaborcyjna, bliska przyjaciółka św. Jana Pawła II , Dama Orderu Orła Białego.

Wanda Półtawska (z d. Wojtasik) urodziła się 2 listopada 1921 roku w Lublinie. Po wybuchu II wojny światowej, wraz z innymi harcerkami działała w konspiracji. Została aresztowana przez gestapo w 1941 roku, po czym trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Tam stała się ofiarą eksperymentów. I to właśnie w obozie w Racensbruck postanowiła, że jeśli przeżyje-skończy medycynę. Jak sama potem powiedziała: ”  Brzmi to paradoksalnie: w chwili gdy umierałam z głodu, a śmierć była kwestią dni czy może nawet godzin, planowałam życie”.
Wielka obrończyni świętości małżeństwa, instytucji rodziny, wartości chrześcijańskich, działaczka na rzecz obrony życia człowieka. Kobieta o wielkim sercu. Jako świadek jednej z najtragiczniejszych wojen w historii Polski, całe życie skupiła na propagowaniu dobra wobec drugiej osoby.

Pani Doktor przez wiele lat była bliską przyjaciółką profesora Jerome Lejejune – francuskiego genetyka i odkrywcy przyczyny zespołu Downa (czyli dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze, przez co medyczna nazwa zespołu to Trisomia 21). Gdy metropolitą archidiecezji krakowskiej był kard. Karol Wojtyła, prof. Lejeune przyjechał do Krakowa z wykładami na zaproszenie prof. Wandy Półtawskiej. Dzięki tej znajomości z Papieżem- profesor Lejeune został bliskim współpracownikiem i przyjacielem Jana Pawła II. Po śmierci Profesora- Pani Doktor Półtawska utrzymywała bliskie relacje z żoną i zięciem p. Profesora, którzy założyli i prowadzili Fundację Jérôme Lejeune, największą w Europie instytucję, zajmującą się badaniami nad zespołem Downa i pomocą osobom z trisomią 21. Razem z Profesorem Lejeune należała do Papieskiej Akademii Życia i jak prof. Lejeune uważała, że życie ludzkie zaczyna się od poczęcia, a więc należy je chronić, jak życie każdego człowieka.

Osobiście, jako lekarz i prezes Stowarzyszenia – miałam wielki zaszczyt i radość przez ponad 10 lat korespondować listownie z Panią dr Wandą Półtawską. Nieraz rozmawiałyśmy telefonicznie, choć „na żywo” spotkałyśmy się tylko jeden raz. Mimo kilkukrotnych zaproszeń do Krakowa – nie udało się nam spotkać. Pani Doktor przekazała mi obszerną literaturę i dokumentację w języku francuskim, jaką posiadała z Fundacji prof. Lejeune z Paryża. Gdyby ktoś z Państwa miał życzenie pożyczyć, zgłębić treść tych artykułów – proszę o kontakt, chętnie udostępnię. (tel. 500 611 595, mail: prezes@triso.eu)

Życie Dr Półtawskiej było świadectwem, że człowiek nawet w najgorszych warunkach życia może pozostać wierny Prawdzie i że ta Prawda nadaje mu sens i kierunek.

Niech spoczywa w pokoju.

Poprzedni postNastępny post

Podobne posty

Twoja opinia