Nasze Dzieci

Wesprzyj terapię i rozwój dzieci z Trisomią 21
0% Donated
Goal : 100 000,00 zł
1
Donors
10,00 zł
Donated
Donate Now

Login

Follow

Komu pomagamy?

Ponad 150 dzieci i dorosłych z Trisomią 21 z całego województwa opolskiego otrzymuje pomoc i wsparcie w naszym Stowarzyszeniu.

Zdolności intelektualne i rozwój społeczny osób z Trisomią 21 są bardzo indywidualne i w znacznej mierze zależne od warunków środowiskowych i wspomagania ich rozwoju. Na co dzień widzimy, że potencjał rozwojowy i twórczy osób z Trisomią 21, tak samo jak wszystkich ludzi, jest duży i zróżnicowany. Celem naszego Stowarzyszenia jest wykorzystanie go w pełni. 

Nasze dzieci i młodzież korzystają z różnego rodzaju terapii i zajęć, spotkań integracyjnych, wspólnych wyjazdów, warsztatów i zabaw. Wszystko po to, by pobudzić ich do maksymalnego rozwoju, by w przyszłości, w dorosłym życiu były jak najbardziej samodzielne i niezależne. Aby poradzili sobie, gdy zabraknie już ich rodziców, by zdobyli zawód, pracę, by mogli cieszyć się życiem i czerpać z tego życia, na tyle ile tylko będą mogli. A my – byśmy ich w tym wspierali, nie wyręczali. W pełni akceptowali, nie współczuli. Byśmy potrafili dostrzec w nich pełnoprawnych członków naszego społeczeństwa, wykorzystać ich potencjał, otwartość i zdolności. Tworząc dla nich miejsca pracy, obdarzając ich naszym zaufaniem, powierzając różnego rodzaju prace i zadania.

158

dzieci i dorosłych z Trisomią 21 objętych pomocą

22 lata

działalności TRISO

76 tys. zł

darowizny z 1% podatku w 2020 r.

Jeśli chcesz - możesz mieć swój udział i wesprzeć nasze działania zmierzające do osiągniecia samodzielności i niezależności naszych dzieci i młodziezy.

Wpieramy i pomagamy już od 22 lat. W tym czasie ponad dwieście dzieci i dorosłych z Trisomią 21 skorzystało ze wsparcia stowarzyszenia.

Obecnie do Stowarzyszenia należy 158 rodzin z całego województwa opolskiego.

W 2020 r. szanowni Podatnicy przekazali ponad 76 tys zł na nasze Stowarzyszenie. Dziękujemy za zaufanie. Dzięki zebranym środkom finansowym z  1% podatku, możemy kontynuować naszą misję pomagania.

Co robimy, jak wspieramy nasze dzieci i na co przekazujemy 1 % podatku?

  • indywidualne i grupowe zajęcia terapeutyczne dzieci i młodzieży.
  • Spotkania integracyjne, turnusy rehabilitacyjne, krótkie wyjazdy, letnie warsztaty.
  • Grupa Wsparcia dla rodziców, szczególnie małych i nowych dzieci.
  • Prowadzenie Wolontariatu, który integruje, wspiera nasze dzieci i dorosłych.
  • Uświadamianie społeczeństwa, że tolerancja i prawdziwa akceptacja daje radość obu stronom.
Obalamy mity - zobacz, co robią i co mogą robić osoby z Trisomią 21

Czasami denerwuje nas to, że wciąż musimy udowadniać, że osoby z Trisomią 21 są takie same jak reszta społeczeństwa.

Mają marzenia i pragnienia,  choć niestety obecne są pewne ograniczenia na które nie mają wpływu.

Ale czy nie każdy z nas ma swoje ograniczenia?

Uprawiają różne dziedziny sportu

– Jeżdżą na nartach, na rowerze, na koniu. Pływają. Ćwiczą w siłowniach i salach gimnastycznych. Grają w piłkę nożną, ręczną, siatkówkę i koszykówkę. Uprawiają i mogą uprawiać wiele jeszcze innych dziedzin sportu.

Biorą udział w zawodach i olimpiadach. Zdobywają nagrody i medale.

Jak wszystkie dzieci na świecie - bawią się i bardzo to lubią

– Lalkami, misiem, piłką … Z innymi dziećmi, z rodzeństwem lub same. Grają w karty, jeżdżą na rowerze, biegają po podwórku, kąpią się w wodzie, budują zamki z piasku. Jak wszystkie dzieci na świecie – tak i one najchętniej cały dzień spędzałyby na zabawie.  

Grają na różnych instrumentach i występują

– Słuch muzyczny mają niemal idealny, niejednokrotnie lepszy niż ich rodzice, rodzeństwo. Wiele osób z Trisomią 21 uczy się grać i gra na fortepianie, flecie, gitarze, bębnach afrykańskich. Grają też na cymbałkach, perkusji a nawet na saksofonie.

Bardzo lubią i często występują na różnych koncertach w  salach koncertowych, szkole muzycznej, w teatrze, na różnych festynach i zabawach.

Wiele czasu spędzają przy komputerze, komórkach, telewizorze i nauce

– Tak jak ich rówieśnicy, wiele czasu spędzają przy komórkach, komputerach, Niejednokrotnie znają się ta tych urządzeniach lepiej niż ich rodzice, a na pewno dziadkowie 🙂. Uczą się chodzą do szkół. Różnych. Ogólnodostępnych, integracyjnych, specjalnych.

Pomagają w pracach domowych, w ogrodzie i nie tylko

– Mogą praktycznie pomagać we wszystkich pracach domowych, w ogrodzie, warsztacie. Uwielbiają gotować i pomagać w kuchni. Ale także dużo radości daje im praca w ogrodzie, a chłopcom- w warsztatach i garażu. Trudno wymieniać tu wszystkie czynności, które na co dzień wykonują osoby z Trisomią 21. Warto tylko w tym miejscu zaznaczyć, że wszystko, co robią – robią bardzo dokładnie, z duża starannością i zaangażowaniem.

Mają swoje pasje i marzenia...

– Kasia chciałaby zostać kosmetyczką, Julka – wychowawczynią przedszkola, Emilka – nauczycielką, Michał – być silnym, jak „Pudzian”, Krystian – kucharzem. Ile osób – tyle marzeń i planów. A Ty? Jakie masz plany, marzenia…?

Biorą udział w konkursach i zawodach. Zdobywają nagrody.

– Wiele osób z Trisomią 21 uczestniczy w różnych zawodach i konkursach. Sportowych – jak np. pływackich, konnych czy narciarskich. Ich fotografie, dzięki szczególnej wrażliwości i umiejętności dostrzegania szczegółów – zdobywają wysokie nagrody w ogólnopolskich konkursach. Biorą także udział w konkursach plastycznych, festiwalach muzycznych i wielu innych.

Tańczą, śpiewają i występują

– Niemal wszystkie osoby z Trisomią 21 mają bardzo dobre poczucie rytmu i bardzo dobry słuch muzyczny. Taniec i muzyka to ich prawdziwe hobby. Mogą tańczyć wszędzie. Tańczą w zespołach młodzieżowych, w parach i indywidualnie. Na dyskotekach, zabawach i w swoich pokojach 🙂

Nasza młodzież

Sami o sobie

Zobacz co napisały o sobie osoby z Trisomią 21.

Przeczytaj

Zobacz co Emilka napisała o sobie

Przeczytaj

Zobacz co Julka napisała o sobie

Przeczytaj

Zobacz co Kamilka napisała o sobie

Przeczytaj

Zobacz co Kasia napisała o sobie

Przeczytaj

Zobacz co Kasia napisała o sobie

Przeczytaj

Zobacz co Natalka napisała o sobie