Z radością informujemy, że realizujemy projekt pn.: „Krok do samodzielności” – indywidualne i grupowe działania rehabilitacyjne rozwijające samodzielność osób niepełnosprawnych z trisomią 21 współfinansowany ze środków PFRON w ramach realizacji zadań zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.
Opis projektu
Kierunek pomocy 2: zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych
Typ projektu 3: prowadzenie rehabilitacji w placówce (rehabilitacja ciągła)
Zadanie 1, pn. Prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych w różnych typach placówek
Termin realizacji projektu
I okres – 01.04.2024-31.03.2025
II okres – 01.04.2025-31.03.2026
Cel projektu
Rozwinięcie mowy, komunikacji werbalnej i niewerbalnej, usprawnienie rozwoju intelektualno-poznawczego, pobudzenie i usprawnienie rozwoju ruchowego i motorycznego, polepszenie sfery psychicznej i emocjonalnej osób niepełnosprawnych z trisomią 21. Rozwój tych sfer przełoży się na odkrycie i rozwinięcie posiadanych zdolności oraz umiejętności osób z trisomią 21 i doprowadzi do zwiększenia ich aktywności własnej w różnych dziedzinach życia, a tym samym do rozwoju ich samodzielności.
Grupowa docelowa
Docelowa grupa beneficjentów to 70 osób niepełnosprawnych z trisomią 21 (zespołem Downa) tj. 65 beneficjentów ostatecznych w I okresie realizacji projektu, 70 beneficjentów ostatecznych w II okresie realizacji projektu. Beneficjenci projektu będą w różnym przedziale wiekowym, z orzeczoną niepełnosprawnością intelektualną lub niepełnosprawnością intelektualną i innymi zaburzeniami rozwojowymi (niepełnosprawność sprzężona), wymagających całościowego wsparcia tj. wspomagania rozwoju celem zwiększenia samodzielności w zakresie możliwym do zrealizowania. Beneficjenci projektu pochodzić będą z terenu całego województwa opolskiego, zarówno z ośrodków miejskich, jak też z mniejszych miejscowości i wsi.
Do kogo skierowany jest projekt
Projekt skierowany jest do osób niepełnosprawnych intelektualnie z trisomią 21 (zespołem Downa) w różnym przedziale wiekowym, tj. począwszy od niemowląt, dzieci młodszych, dzieci starszych, młodzież, aż po osoby dorosłe. W ramach realizacji projektu dobrano różnorodne formy działań terapeutycznych i wspierających (zarówno indywidualnych jak i grupowych), mając na względzie szerokie spektrum deficytów i potrzeb osób niepełnosprawnych z trisomią 21, zależnych od stopnia niepełnosprawności intelektualnej, posiadanych zdolności, umiejętności oraz przedziału wiekowego.
Warunki niezbędne do udziału w projekcie
- Posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności
- Zamieszkiwanie na terenie województwa opolskiego
- Wypełnienie dokumentów zgłoszeniowych
Uczestnikami projektu nie mogą być osoby niepełnosprawne, które korzystają równocześnie z tej samej formy wsparcia w ramach innego projektu (dofinansowanego ze środków PFRON) – jeżeli realizacja tej formy wsparcia prowadzi w każdym z projektów, do osiągnięcia takich samych efektów.
Formy wsparcia
W ramach projektu zakwalifikowanym beneficjentom (z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb) zapewniamy następujące rodzaje wsparcia:
1. Indywidualna terapia wspomagająca rozwój mowy i komunikacji (logopeda/neurologopeda)
2. Indywidualna terapia integracji sensorycznej (SI)
3. Indywidualna terapia psychologiczna
4. Indywidualna terapia pedagogiczna
5. Indywidualna terapia pedagogiczna z udziałem psa (kynoterapia)
6. Indywidualna terapia muzyczna połączona z nauką gry na instrumencie (muzykoterapia)
7. Indywidualne zajęcia komputerowe
8. Indywidualne zajęcia hipoterapii
9. Indywidualne zajęcia aktywizująco-ruchowe (dla niemowląt i małych dzieci)
10. Grupowe zajęcia aktywizująco-ruchowe w wodzie połączone z nauką pływania
11. Grupowa zajęcia usprawniające funkcjonowanie osobiste i społeczne (dla dzieci starszych, młodzieży i dorosłych)
12. Grupowe zajęcia rozwijające kreatywność (dla wszystkich grup wiekowych)
13. Grupowe zajęcia muzyczne połączone z nauką wspólnego śpiewu oraz wspólnej gry na instrumentach muzycznych (dla dzieci starszych, młodzieży i osób dorosłych)
14. Grupowe zajęcia ruchowo-taneczne (dla wszystkich grup wiekowych)
Spodziewane efekty projektu
Dzięki uczestnictwu w projekcie docelowo 70 beneficjentów – osób niepełnosprawnych intelektualnie z trisomią 21 (zespołem Downa) otrzyma kompleksowe wsparcie prowadzące do lepszego funkcjonowania w środowisku rodzinnym, społecznym i edukacyjnym, a tym samym do zwiększenia swojej samodzielności. Realizacja projektu wpłynie na poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych z trisomią 21, zapewni im większe uczestnictwo w życiu społecznym i złagodzi problem wykluczenia społecznego tych osób. Pozwoli osobom niepełnosprawnych na wyjście z domu, kontakt z ulubionym terapeutą, czy też zapewni możliwość spotkania się w grupie rówieśniczej (tj. podczas zajęć grupowych) i poznania nowych osób.
[…] Krok do samodzielności – indywidualne i grupowe działania rehabilitacyjne rozwijające samodzielność osób niepełnosprawnych z trisomią 21 – PFRON […]