„SZKOŁA MUSI BYĆ DOBRANA DO MOŻLIWOŚCI DZIECKA,
ONA MA DAĆ MU PEWNOŚĆ I PRZEKONANIE,
ŻE JEST UCZNIEM, a nie dzieckiem z zespołem Downa”.

Ponieważ wrzesień zbliża się wielkimi krokami dziś temat edukacyjny…
Rodzice dzieci niepełnosprawnych posyłając swojej dziecko do szkoły, przedszkola, często mają dylemat: wybrać placówkę specjalną czy integracyjną? Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Logicznym mogłoby się zdawać, że wybór placówki powinien być uzależniony od stopnia niepełnosprawności dziecka i jego umiejętności społecznych, ale takie kryterium niejednokrotnie nie wystarcza aby odpowiedzieć sobie na pytanie:
CO WIĘC WYBRAĆ?
Z jednej strony szkoła specjalna jest placówką, w której uczą się tylko dzieci niepełnosprawne. Nasze pociechy mają więc wspólne problemy, pomagają sobie nawzajem, w zależności od swoich potrzeb i możliwości. W takiej szkole można równie zliczyć na zwiększona pomoc ze strony wychowawców, każde dziecko jej przecież potrzebuje.
Z drugiej strony wadą tych placówek jest jednak brak kontaktu ze zdrowymi dziećmi, jaką może zapewnić edukacja integracyjna. Wśród zdrowych rówieśników zwiększa się samodzielność, poczucie więzi i przynależności zwiększa poczucie wartości, a także mobilizuje etc.
Argumentów za i przeciw można by wysnuć niemal tyle samo w każdym z przypadków.
My nie namawiamy do niczego, bo decyzja musi byś świadoma i samodzielna, ale służymy podpowiedziami i źródłami informacji na podjety temat.

Poniżej linki, gdzie można poczytać zarówno o placówkach specjalnych jak i integracyjnych, o wadach , zaletach, charakterystyce,

http://www.netmama.pl/magazyn/dzieci/szkola/szkola-integracyjna/

http://www.netmama.pl/magazyn/dzieci/szkola/szkola-specjalna/?icn=related-articles_inline

http://www.zespoldowna.info/szkola-dla-dzieci-z-zespolem-downa-czyli-dlaczego-szkola-masowa.html

Poprzedni postNastępny post

Podobne posty

Twoja opinia