Nasza misja

Jak pomagamy?

Naszym celem jest wszechstronna pomoc dzieciom z Trisomią 21 i ich rodzinom w rehabilitacji, edukacji, wsparciu psychologicznym, integracji i wszelkim innym formom. Dla dzieci i młodzieży skupionej w naszym Stowarzyszeniu staramy się tworzyć krąg przyjaciół i miejsce, gdzie każdy znajdzie zrozumienie, radość, prawdziwą przyjaźń.

Obecnie budujemy Centrum Aktywności i Rehabilitacji, w którym będziemy wspierać rozwój i rehabilitację  wszystkich dzieci i dorosłych z trisomią 21. 

Pożytek Publiczny

Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego (OPP). Cały dochód przeznaczamy na pomoc dzieciom, osobom niepełnosprawnym oraz działania edukacyjno-informacyjne.

Jeden Procent

Każdy podatnik w Polsce może przekazać 1% swojego podatku dochodowego na Stowarzyszenie TRISO. Robi się to łatwo, szybko i całkowicie bezpłatnie.

Ponad 21 lat

Stowarzyszenie TRISO działa nieprzerwanie od 1999 roku, stale poszerzając zakres swoich działań oraz grono wspieranych osób z Trisomią 21.

Obszary działania

Terapia indywidualna i grupowa

Prowadzimy zajęcia rehabilitacyjne, zajęcia na basenie, hipoterapię, terapię logopedyczną, pedagogiczną i psychologiczną, rytmikę, zajęcia sportowe dla młodzieży oraz zajęcia plastyczne. Z terapii korzystają dzieci z całego województwa opolskiego.

Krąg przyjaciół

Tworzymy grupy wsparcia dla rodziców. Chcemy aby znaleźli w naszym Stowarzyszeniu wsparcie i pomoc. Organizujemy również tradycyjne imprezy okolicznościowe jak Dzień Dziecka i zabawę Mikołajkową, wycieczki oraz turnusy rehabilitacyjne.  

Edukacja społeczna

Stale podnosimy świadomość społeczną o Trisomii 21, m.in. corocznie organizując obchody Światowego Dnia Zespołu Downa, nagrywamy audycje radiowe, występujemy w różnych miejscach na uroczystościach, konferencjach, festynach.

Nasza historia

Jak to się zaczęło?

TRISO – Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21 (dawniej: Opolskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Zespołem Downa) powstało 23.02.1999 r. Wtedy to, z inicjatywy dr Joanny Łaby odbyło się nasze pierwsze spotkanie. Na pierwszym zebraniu było nas ponad 50 osób – spora grupka, jak na początek. Zaczęliśmy od spotkania „przy ognisku”, które z powodu deszczu odbyło się w przedszkolu specjalnym.

Następnie zorganizowaliśmy pierwszą wspólną zabawę z Mikołajem. Na początku 2000 r. w Stowarzyszeniu było nas już ponad 70 osób. Pierwsza wspólna wycieczka do Mosznej, pierwszy turnus rehabilitacyjny w Kołobrzegu i pierwsza trzydniowa wycieczka do Kudowy. Sprzedajemy cegiełki, zbieramy fundusze, piszemy pierwszy wniosek o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego. Wpływa pierwsza wpłata na Stowarzyszenie – to 100 zł od pani doktor z Kanady. Pozytywnie zostaje rozpatrzony nasz pierwszy wniosek.

Jesienią 2000 r. rozpoczynamy pierwsze zajęcia terapeutyczne. Pierwszymi terapeutami były panie psycholog i logopeda. Szybko dołączyli do nas kolejni terapeuci, prowadzący muzykoterapię, hipoterapię i naukę pływania na basenie. Pani Jola i Danusia prowadzące terapię w wodzie są z nami do dziś. Pani Ewa zaprasza nas do Studium Medycznego, gdzie prowadzone są zajęcia plastyczne i ruchowe, dzieciom towarzyszą słuchacze studium, a rodzice mogą w tym czasie odpocząć.

Wynajmujemy niewielki pokój przy ul. Głogowskiej, by tam się spotykać, prowadzić zajęcia. Co roku organizujemy zabawę ze św. Mikołajem i z okazji Dnia Dziecka, wyjeżdżamy na kilkudniowe wycieczki. W 2002 r. przeprowadzamy się na ul. 1-go Maja – tutaj mamy już dwa pomieszczenia i jesteśmy do dziś. W tym samym roku powstaje Grupa Wsparcia – krąg przyjaciół rodziców małych dzieci i tych, którym właśnie na świat przyszło dziecko z Trisomią 21.

W 2003 r. dzięki staraniom dziadka naszej Emilki, Uchwałą Rady Miasta Opola otrzymujemy w użytkowanie budynek przy ul. Jagiellonów 53. Ma tam powstać Centrum Aktywności i Rehabilitacji. Powoli, w miarę naszych możliwości rozpoczynamy remont dachu i wnętrza budynku.

Rozpoczynamy również stałą współpracę z PFRON, piszemy kolejne wnioski o dofinansowania na terapie. Stale poszerza się oferta zajęć, dochodzą warsztaty fotograficzne, dogoterapia, nauka gry na bębnach afrykańskich, pianinie, gitarze, rytmika, tańce, biofeeback, logopeda specjalnie dla najmłodszych dzieci i inne. Powstaje pierwsza strona internetowa Stowarzyszenia.

Od 2013 r. działa przy Stowarzyszeniu Wolontariat, a nasza młodzież od tego czasu już co roku wyjeżdża na 2 tygodniowe wakacyjne warsztaty nad morze. Zgodnie z zaleceniem WHO, by zamiast  „Zespół Downa” używać nazwy medycznej: „Trisomia 21” –  zmieniamy nazwę Stowarzyszenia na TRISO.

Wciąż dołączają do nas nowe dzieci z Trisomią 21 i ich rodziny. Jest nas już prawie 200. Szukamy nowych sponsorów i nawiązujemy współpracę z opolskimi uczelniami, szkołami, przedszkolami, firmami, BCC i Lions Club Opole. Pani Anna Płaczek – solistka zespołu „Mazowsze” i „Śląsk” zakłada zespół muzyczny, z którym występuje, dając liczne koncerty w województwie opolskim oraz m.in. w Karpaczu, Kłodzku i Warszawie.

W 2018 r. podpisujemy z Urzędem Marszałkowskim wniosek o dofinansowanie remontu domu przy ul. Jagiellonów z funduszy unijnych. W maju 2019 r. rozpoczynamy remont, na którego zakończenie wciąż jeszcze czekamy. Mamy wielką nadzieję, że w 2023 r. uda się nam już wreszcie przeprowadzić do nowego domu i rozpocząć kolejny, nowy rozdział działalności Stowarzyszenia TRISO.

Włącz się do działania

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby z nami spędzić czas, realizować ciekawe pomysły oraz twórczo się rozwijać.

Zostań sponsorem

Działalność naszego Stowarzyszenia możesz wesprzeć na wiele różnych sposobów. Z góry dziękujemy

Dołącz do nas

Jesteś rodzicem, rodziną, znajomym osoby z Trisomią 21?

Chcesz zostać wolontariuszem? Masz inny pomysł? 

Potrzebuję wsparcia

Jeśli masz problem lub pytanie, gdy potrzebujesz pomocy, wsparcia lub zwyczajnie tylko z kimś porozmawiać.